Valjevski ortopedi na Svetskom ortopedskom kongresu

Zdravstveni Centar Valjevo, Služba  ortopedije sa traumatologijom uz saradnju sa odeljenjem Bolnička banka krvi- klinička transfuzija, predstavili su se na održanom 44. Kongres SICOT, Svetskom ortopedskom kongresu u Beogradu, sa radom “ Using of intra operative cell salvage and tranexamic acid as protective factor for preventing postoperative anemia in patients with total hip and knee arthroplasty”. U Beogradu je od 24. do 27.09.2024. održan 44. Kongres SICOT, jedan od najprestižnijih svetskih događaja te vrste, Kongres SICOT, koji spaja najnovija dostignuća i tradicionalne pristupe lečenja u ortopediji i traumatologiji. Iskustva i znanje razmenjivalo je više od 2.500 stručnjaka iz 95 zemalja uključujući vodeće ortopede, istraživače i zdravstvene profesionalce. Autori rada kojim je predstavljen Zdravstveni centar Valjevo su prim. dr Svetislav Matić, subspecijalista klinički transfuziolog, dr Aleksandar Vukićević, specijalistaortopedije i traumatologije, dr Aleksandar Krajinović, specijalista ortopedije i traumatologije i saradnici. Oni su imali su prilike da razmene svoja iskustva sa kolegama iz Srbije, regiona i inostranstva.

  • Metoda intraoperativnog spasavanja krvi, koja se koristi u našoj bolnici, nije zastupljena u tolikoj meri čak ni u teracijarnim ustanovama u Srbiji. Uz saradnju i pomoć načelnika Službe za transfuziju, i celokupnog njihovog osoblja, metoda intraoperativnog spasavanja krvi nam omogućava da izvodimo složene ortopedske operacije uz minimalnu potrošnju krvi i krvnih derivate – pojasnio je načelnik Službe ortopedija sa traumatologijm dr Aleksandar Krajinović.
  • U studiji preseka, napravljeno je poređenje perioperatvnog toka kod pacijenata lečenih 2014./2015. kada su se metode intraoperativnog spasavanja krvi i primena traneksamicne kiseline primenjivale sporadično, i pacijenata lečenih 2019./2020. Kada su ove metode postale standardne u lečenju kod svih naših pacijenata. U predhodnih godinu dana metoda intraoperativnogs pasavanja krvi je primenjena kod više od 250 pacijenata operisanih na Odeljenju ortopedija Zdravstvenog centra Valjevo. Uz primenu traneksamičnekiseline, kao što je dokazano u našem radu, pecijenti se oporavljaju sa manjim rizikom od anemije što je vrlo značajno, kako za samog pacijenta, tako i za njihove porodice – dodao je prim. dr Svetislav Matić, Načelnik odeljenja Bolnička banka krvi-klinička transfuzija.

Predsednik 44. Kongresa SICOT, akademik i svetski priznati ortoped, prof. dr Marko Bumbaširević, koji radom postavlja visoke standarde u ortopedija na globalnom nivou otvorio je skup na kojem su prikazana najnovija naučna istraživanja, hirurške tehnike i inovacije u lečenju ortopedskih oboljenja i povreda. Prof. dr Marko Bumbaširević je prilikom otvaranja Kongresa rekao je da Svetski ortopedski kongres idealna prilika za sve stručnjake da se kao učesnici upoznaju sa najnovijim dostignućima u ortopedskoj i traumatskoj nezi, uključujući ortopedsku pedijatriju, osnovna i klinička istraživanja, ortopedsku onkologiju, protetiku, ortopedska pomagala, nove napredne sisteme za prepoznavanje glasa, osteoartritis, sportske povrede, minimalno invazivnu hirurgiju, artroskopiju i mnoge drugeo blasti koje su izlagane tokom trodnevnog stučnog skupa 44. Kongresa SICOT.

Obavljeni preventivni stomatološki pregledi

Zdravlje usta i zuba su u fokusu ovog vikenda pa su i preventivni pregledi skoncentrisani na stomatološke službe Zdravstevnog centra Valjevo.  U Službi stomatologije  se u nedelju 29.septembra nastavila akcija besplatnih preventivnih pregleda. Tom prilikom 68 građana je iskoristilo priliku da proveri zdravlje usta i zuba. Od tog broja prva pomoć kod dentalgije ukazana je kod 30 pacijenata, urađeno je 17 ekstrakcija stalnih zuba, 16 specijalističkih pregleda protetike, 10 uklanjanja zubnog kamenca, 3 glas jonomer ispuna i jedan veliki kompozitni ispun.

Služba stomatologije, Zdravstvenog centra Valjevo, nalazi se u zasebnoj, zgradi u centru grada, pored Hale sportova u Karađorđevoj broj 45, i u toku su radovi na  renoviranju ovog objekta, zamena spoljne i unutrašnje stolarije, podnih obloga, krečenje i zamena pod zubom vremena dotrajalih elemenata. U toku narednih nedelja očekuje se završetak ovih radova.

U stomatološkim službama u zdravstvenim ustanovama u nedelju su  obavljani besplatni stomatoloških pregledi, i to za trudnice, porodilje (do godina dana deteta), stariju populaciju od 65 godina života i decu, odnosno mlade do 18 godina, odnosno studente do 26 godina.Navedenim kategorijama građana obavljani su stomatološki pregledi, a po potrebi i intervencije, odnosno popravka, vađenje ili lečenje zuba. U Službi stomatologije Zdravstvenog centra Valjevo ističu da je sve proteklop u najboljem redu i na dobrobit građana. Što se tiče populacije dece i trudnica oni su ovoga puta bili u najmanjem broju jer su inače pregledani redovnim sistematskim obuhvatom. Službu stomatologije na čelu sa dr Snežanom Đurić, obišao je v.d. direktora ZC, dr sci. med. Vladimir Pantelićm, sa pomoćnikom za primarnu zdravstvenu zaštitu, dr Jasminom Jevtić, i tom prilikom u razgovoru i sa građanima pohvalili su sedam timova lekara stomatologa i tehničara koji su obavljali preventivne stomatološke preglede u nedelju 29. septembra 2024. godine.

U nedelju 29. septembra preventivni stomatološki pregledi

Zdravlje usta i zuba su u fokusu ovog vikenda pa su i preventivni pregledi skoncentrisani na stomatološke službe Zdravstevnog centra Valjevo.  U Službi stomatologije će se u nedelju 29.septembra nastaviti akcija besplatnih preventivnih pregleda.Služba stomatologije, Zdravstvenog centra Valjevo, nalazi se u zasebnoj, zgradi u centru grada, pored Hale sportova u Karađorđevoj broj 45.

Tom prilikom, u terminu od 8 do 17 časova, u zdravstvenim ustanovama će se obavljati besplatni stomatoloških pregledi, i to za trudnice, porodilje (do godina dana deteta), stariju populaciju od 65 godina života i decu, odnosno mlade do 18 godina, odnosno studente do 26 godina.

Navedenim kategorijama građana biće obavljeni stomatološki pregledi, a po potrebi i intervencije, odnosno popravka, vađenje ili lečenje zuba.

Ministar zdravlja istakao je značaj prevencije i zdravlja zuba, posebno naglasivši potrebu da porodilje i trudnice iskontrolišu zdravlje zuba.

U nedelju 22. septembra, pregledano 345 građana

Preventivni pregledi u Zdravstvenom centru Valjevo, održani u nedelju, 22.septembra, i dalje pokazuju veliko interesovanje građana za brigu o sopstvenom zdravlju. Ove nedelje pregledano je 345 građana. Specijalisti gastroenterolozi su pregledali 153, a hematolog 56 pacijenata. Od ukupnog broja zainteresovanih, svega dvoje sugrađana nije imalo zdravstveno osiguranje ovog puta. Laboratorijske analize koje su ovoga puta bile  omogućene (krvna slika, biohemija, LDH, feritin, Fe, bilirubini, transaminaze, CRP) kao i tumor markeri (CEA, CA 19-9, i AFP opciono), u Domu zdravlja Valjevo su urađene kod 313 pacijenata, u bolničkoj laboratoriji uzorkovano 28, laboratorija DZ Lajkovac 50, Mionica 16, Osečina 33 i Ub 36 uzoraka.

Od ukupnog broj apregledanih 53 pacijenata je poslato na dalju dijagnostiku i lečenje.

U Bolnici su prema potrebi i indikacijama nakon specijalističkog opšteg pregleda u Domu zdravlja Valjevo svim građanima omogućeni pregledi specijalista  hematologa i gastroenterologa. U okviru akcije preventivnih pregleda upravo su hematološka i gastroenterološka oboljenja izabrana jer spadaju u takozvana tiha asimptomatska oboljenja, a koncept prevencije  služi da građanima, ali i doktorima koji to rade spreče da se u kasnim fazama otkrivaju ozbiljna oboljenja. Građani  su se jednostavno javljali u kasnim fazama oboljevanja kod lekara i  prava je stvar uhvatiti bolest na početku i to je apel i cilj preventivnih aktivnosti, javiti se na vreme.

Akcenat na prevenciji i bez lista čekanja za CT pregled

Prof. dr Nebojša Tasić, savetnik u Ministarstvu zdravlja za prevenciju, posetio je Zdravstevni centar Valjevo i uverio se kako se odvijaju pregledi skenerom i preventivni pregledi ovog vikenda. Prof. dr Tasić je istako prilikom obilaska da je njegov veliki cilj da zaista na stručnom nivou podignemo organizaciju i koncept prevencije da služi građanima, ali i doktorima koji to rade jer do sad smo sve u kasnim fazama lovili ozbiljna oboljenja. Građani  su se jednostavno javljali u kasnim fazama oboljevanja i  prava je stvar uhvatiti bolest na početku. Paralelno radimo dijagostiku CT i preventivne preglede jer nam je cilj da smanjimo liste čekanja, a  jedno je sa drugim usko povezano i na taj način da bi usluge zdravstvene zaštite bile dostupne građanima.

  • Hteo bih da informišem građane da je apsolutni prioritet njihovo zdravlje. I predsednik države Aleksandar Vučić je vrlo jasno rekao da je zdravlje građana apsolutni prioritet ove države i u tom smislu je ovoga vikenda počela, a u mnogim bolnicama završila uspešno akcija pregleda skenerom. Juče je dr Zlatibor Lončar , ministar zdravlja rekao jasno da u ponedeljak nećemo imati liste čekanja za skener i da će ljudi moći u realnom vremenu dan za danom moći da obave ovaj pregled. Mislim da je to jako važno i tako ćemo i za ostale i dijagnostičke i terapeutske procedure sprovoditi preglede. Od 1. oktobra ćete na sajtu Ministarstva zdravlja imati transparentno koja zdravstvena ustanova je radila koliko i kojih dijagnostičkih i terapeutskih usluga i procedura jer je zdravstveni sistem Srbije jedan jedinstven organizam. Jednom dobrom organizacijom Ministarstvo zdravlja na čelu sa dr Lončarom, će se apsolutno potruditi da su sve dijagnostičke i terapeutske procedure dostupne građanima u najkraće moguće vreme. Za prve preglede skenerom praktično neće biti lista čekanja – naveo je prof. dr Tasić, naglasivši da je akcija preventivnih pregleda i nastavak pregleda skenerom od subote u Zdravstvenom centru Valjevo organizovana na visokom nivou, jer se naime radi na dva skenera i da su svi pacijenti unapred pozvani i obavešteni o terminima. Prof. dr Nebojša Tasić je tokom posete Zdravstvenom centru Valjevo pohvalio organizaciju, zatim entuzijazam i lekara i sestara i svog drugog osoblja jer je to ono što čini zdravstveni sistem dobrim pored kadrovskih i tehničkih opremanja za sve izazove medicine.

 

Prvog dana pregleda skenerom u ZC Valjevo, u subotu 21. septembra, na zakazane preglede pozvano je i obavešteno 42 građana. Međutim, pregledano je 29 građana jer se 13 nije odazvalo niti pojavilo i pored obaveštenja koje su primili. Za nedelju 22. septembar pored preventivnih pregleda, takođe je pozvano 42 da urade potrebno CT snimanje. Ceo vikend od 7 do 19 časova CT preglede su obavljali timovi lekara i radioloških tehničara, dr Miloš Jerinić, dr Marijana Ilić Marković, dr Jovan Mladenović, dr Jasmina Kovačević, Violeta Marković, Saša Podmajorski, Dušan Ivković, Ljiljana Ćosić, Zorica Radosavljević. Za potrebe pripreme pacijenata za CT snimanje asistirale su i sestre Milka Bajić i Dragica Kušaković.

U okviru današnje akcije preventivnih pregleda upravo su hematološka i gastroenterološka oboljenja izabrana jer spadaju u takozvana tiha asimptomatska oboljenja, istakao je prof dr Nebojša Tasić. Dr Miroslava Plećić specijalista hematologije navela je zapaženje da se svest građana promenila od Kovida pa naovamo jer se akcentuje značaj prevencije. „Nije maligna bolest maligna zato što se ne može lečiti već zato što prikazuje u terminalnom stadijumu znake i simptome, a onda kada neko slučano dođe kod vas preventivno vi u ključnom momentu možete da reagujete“- istakla je dr Plećić, dodajući da  to za hematološke pacijente znači sigurnu i dugogodišnju remisiju.

Prof. dr Nebojša Tasić je ovom prilikom još jednom podsetio građane Valjeva da na preventivne preglede u organizaciji Ministarstva zdravlja mogu doći i bez uputa i bez zdravstvenog osiguranja, kao i to da će se u buduće veća pažnja posvećivati populaciji u srednjim godinama, oko 40 godina života, jer je to pravo vreme za akcentovanje prevencije i povećanje pažnje o zdravlju.

  • Osnovni cilj je da proverimo kakvo je vaše zdravlje na vreme. Preventivni pregledi nisu klasični sistematski pregledi. To su pregledi u kojima vi imate neku od ponuđenih prilika za razgovor sa specijalsitom. Danas konkretno imamo preglede hematologa i gastroenterologa pored laboratorijskih analiza i tumor markera. Vi razgovarate sa internistima koji su subspecijalisti. Praktično možemo proveriti kompletno zdravstveno stanje. Veoma je važno, apelujem na mlađe uzrasne kategorije, na ljude u svojim 30. zatim, 40. godinama života, koji se čak osećaju potpuno zdravo da dođu i da proverom očuvamo zdravlje. Jer se na ovim preventivnim pregledima do sada pokazalo da mnoge osobe koje su se osećale dobro, bez izraženih simptoma, pronašli smo neke ozbiljne stvari u ranom stadijumu i to se na vreme tako može korigovati. Zato je važno da i mlađi ljudi shvate da ovi preventivni pregledi upravo služe da vikendom kada imaju više vremena dođu kod lekara i vide kakvo im je zdravstveno stanje – rekao je prof. dr Tasić podsećajući da će akcije prevencije i skrining programi nastavljati i radnim danima gde za tim bude imalo potrebe i u kontinuitetu u sklopu kontinuiranog programa prevencije i očuvanja zdravlja. Prof. dr Nebojša Tasić je pojasnio da se od skora, uvođenjem sofisticiranog sistema, svaki preventivni pregled registruje na portalu Ministarstva zdravlja gde se jasno vidi svaki pregled, što će poslužiti kao osnova za kreiranje i personalizovanih i fundamentalnih potreba prevencije, što je i jedna od osnova kreiranja zdravstvene politike. A na osnovu ovih pregleda i prevencije imamo kvalitetne podatke o zdravstevnim potrebama građana, zaključio je prof. dr Nebojša Tasić, savetnik za prevenciju u Ministarstvu zdravlja.

Vd. direktora Zdravstvenog centra Valjevo, dr sci. med. Vladimir Pantelić se zahvalio Ministarstvu zdravlja na poseti i saradnji, kao i podsticaju u pružanju medicinskih usluga građanim Kolubarskog okruga.

– Juče i danas smo u akciji smanjenja liste čekanja za CT tomografiju ili snimanje skenerom. Od sutra praktično nemamo liste čekanja. Možemo  ovom prilikom podsetiti pacijente da smo prošlog meseca uradili 850 snimanja skenerom u našoj službi za radiološku dijagnostiku. Pre jučerašnje akcije mi smo imali 530 pacijenata koji su kaže se na „listi čekanja“ za neki vid snimanja skenerom. Od tog broja čak 40% se može smatrati da nisu na listi čekanja iz razloga jer im potreba snimanja skenerom kontrolne prirode u sklopu lečenja bolesti, a ne prvi pregled skenerom radi dijagnostike. To su uglavnom onkološki pacijenti kojima se kontrolni pregledi zakazaju i usklađuju prema potrebama lečenja za tri do šest meseci u zavisnosti od njihove terapije i to su pacijenti koji se prate. Mi nastavljamo tokom cele sledeće nedelje istim tempom snimanja skenerom – rekao je dr sci. med. Vladimir Pantelić, podsećajući da što se tiče preventivnih pregleda koji se obavlaju nedeljom, urađen veliki broj pregleda kod građana i apelovao na mlađu populaciju i one bez zdravstvenog osiguranja da provere svoje zdravlje.

Pomoćnik direktora ZC za primarnu zdravstvenu zaštitu dr Jasmina Jevtić, specijalista opšte medicine istakla je da je za nas veoma važno što se sve akcije preventivnih pregleda intenzivno iz nedelje u nedelju odvijaju i u Domu zdravlja Valjevo i u Bolnici.

Na ovaj način građani praktično sa velikim poverenjem dolaze na preventivne preglede. Ministarstvo zdravlja koje sa nama zajedno organizuje ove ciljane preventivne preglede opravdava to poverenje građana u naš zdravstevni sistem. Ono što bih još mogla da uočim jeste da je odziv građana jako dobar i zadovoljni smo, ali apelujem na populaciju srednje životne dobi da dolazi u većem broju jer je za njih prevencija ključna. Podvlačim da bi nam u susret trebali izaći dakle i građani koji su mlađi od 40. godine života do 50. I da na taj način u tom životnom dobu možemo da prepoznamo ili na vreme uhvatimo pojedine početke bolesti koje se javljaju i u tom životnom periodu. Poštujemo sve smernice Ministarstva zdravlja i idemo ka nečemu što popravlja rano otkrivanje bolesti što je osnovni cilj, a potom  i dijagnostiku i lečenje – rekla je dr Jasmina Jevtić, pomoćnik direktora ZC Valjevo za primarnu zdravstevnu zaštitu.

U nedelju 22. septembra, novi preventivni pregledi u Zdravstvenom centru Valjevo

U nedelju, 22.septembra, organizovani su novi preventivni pregledi u Zdravstvenom centru Valjevo, u periodu od 8 do 17 časova, svi građani će biti u prilici da obave opšti specijalistički pregled u Domu zdravlja Valjevo. Osim opšteg specijalističkog prelgeda koji podrazumeva merenje vrednosti  krvnog pritiska, građani će u Domu zdravlja moći da  urade laboratoriju (krvna slika, biohemija, LDH, feritin, Fe, bilirubini, transaminaze, CRP) kao i tumor markere (CEA, CA 19-9, i AFP opciono).

U Bolnici će prema potrebi i indikacijama nakon specijalističkog opšteg pregleda svim građanima biti omogućen pregled hematologa i pregled gastroenterologa, Preglede i ovoga puta mogu da urade svi građani, i oni bez zdravstvenog osiguranja, i to bez zakazivanja, a akcenat je i ovoga puta  na prevenciji i ranom otkrivanju bolesti.

DEXA aparat se servisira

Najmoderniji uređaj za osteodezintometriju DEXA aparat koji je počeo sa radom u Zdravstvenom centru Valjevo, u martu mesecu 2024. godine, što je od izuzetnog značaja imajući u vidu da Kolubarski okrug pokriva teritoriju na kojoj živi do 200 hiljada stanovnika, trenutno se servisira i nije dostupna ova dijagnostička metoda fizijatrima. Sredstva za nabavku aparata DEXA dobijena su iz oportuniteta preko Ministarstva pravde, a ukupan iznos za nabavku aparata i opremanje prostora iznosi preko 35 hiljada evra.

DEXA aparat je u kvaru od 23.8.2024. Nakon prijave zastoja u radu i kontaktiranja ovlašćenih servisera, posle par dana serviseri su izašli na teretn i ustanovili kvar. Pošto je specifični deo u pitanju, a aparat je inostranog porekla, deo je naručen iz inotranstva i čeka se njegova isporuka. Aparat je u garanciji i svi kvarovi u okviru servisa su podržani u okvru garancije.

Inače od marta kada je stavljen u funkciju do prekida zbog kavara  je urađeno 490 DXA pregleda, dok je  u planu RFZO-a  bilo svega 250 pregleda! Od toga broja kod 90 pacijentkinja otkrivena Osteoporoza. Ti pacijenti su laboratorijski obrađeni i ordinirana im je odgovarajuća terapija.

Zbog novonastalog stanja svi zakazani pacijenti su obavešteni o kvaru aparata, a objašnjeno im je da će svi  zakazani biti pregledani čim se aparat ponovo stavi u funkciju nakon servisiranja.

DEXA kao dijagnostička metoda u fizijatriji nikada nije hitan metod pregleda i koristi se samo i isključivo prema ostalim parametrima i indikacijama koje ukazuju na sumnju na osteoporozu, a to određuje lekar specijalista fizijatrije u skladu sa protokolima lečenja.

Dijagnostika osteoporoze na osteodezintometru(aparat DEXA), je zlatni standard. Deksa aparat istovremeno sa merenjem gustine kostiju ima mogućnost merenja indeksa kojim se predviđa desetogodišnji rizik od preloma. Ranije se radila periferna dezintometrija koja nije u funkciji u ZC Valjevo više od deset godina. Zakazivanje za pregled DEXA aparatom bilo je omogućeno  isključivo putem IZIS sistema preko izabranog lekara i lekara specijalista.

Stručna javnost je jasna u stavu da je kao i kod ostalih bolesti u preveniranju ozbiljnih osteoporoznih tegoba, značajna celoživotna prevencija faktora rizika na koje možemo da utičemo, najpre da se vodi računa o ishrani jer koštanu gustinu koju dobijemo u ranoj mladosti kroz život lagano gubimo. Starost je jedan od vodećih rizika za osteoporozu kao i rana menopauza. Osim ishrane, veoma je važna umerena fizička aktivnost, tri puta nedeljno brzo hodanje ili ples koji preveniraju osteporozu.

In memoriam dr Kovačević

U utorak uveče je nakon kraće bolesti preminuo dr Prvoslav Bata Kovačević, penzioner, jedan od rodonačelnika moderne kardiologije u Valjevskoj bolnici. U penziju je otišao iz Službe za interne bolesti 25.3.2018. sa 65 godina života, a u Medicinski centra Valjevo je došao nakon studija 26.8.1977. godine. U ime kolektiva na komemorativnom skupu govor su održale  dr Miroslava Plećić načelnica Službe za unutrašnje bolesti i dr sci. med. Marija Mirković koje je imala priliku da sarađuju sa dr Batom decenijama.

  • Preminuo je jedan od naših najboljih lekara Interne službe. Rođen 25. marta 1953. godine, u staroj gradskoj valjevskoj porodici, od majke Rose i od oca Žike. Rastao je u ovoj gradskoj sredini i poprimio onu harizmu gradskog mangupa, Don Žuana. Bio je jako inteligentan, jako harizmatičan, okupljao nas je sve tom svojom harizmom. Nije bilo doktora u internoj službi koji je tako brzo mogao da napravi dobar pregled, da da dijagnozu i dobre zaključke, sve nas je to fasciniralo. Moram da Vam odam i jednu tajnu, dugo je bio momak i bio je nezvanični sekretar „Udruženja valjevskih neženja“. A zatim su se svi ti „mangupi“ valjevski redom za kratko vreme u roku od godinu dana oženili. Naravno svemu dođe kraj i onda je i on stao na ludi kamen i ludo se zaljubio u svoju suprugu Nadu i sa njom dobio svoju naslednicu Natašu. Nataša je danas lekar, specijalizant interne medicine, i on je bio jako jako ponosan na nju – rekla je dr Miroslava Plećić, načelnik Interne službe ZC Valjevo, dodajući da će dr Prvoslav Bata Kovačević ostati zapamćen kao neko ko je više od 40 godina radio u službi i nikada mu ništa nije bilo teško i uvek je bio spreman da hitro reaguje i pregleda. On je učio i davao dobre osnove svojim sledbenicima.

U svojoj profesionalnoj karijeri se iskazao maksimalno, završivši specijalizaciju interne medicine i užu specijalizaciju iz kardiologije i tako je učestvovao u pionirskim koracima formiranja moderne kardiologije i koronarne jedinice u našoj ustanovi. Nesebično je stvarao kadar koji danas nosi posao na našem odeljenju ističući se u kolegijalnosti i spremnosti da pomogne svakome. Ostaje zabeleženo da se lično angažovao za nabavku prvog ultrazvučnog aparata u valjevskoj bolnici kao i edukaciju za ultrazvuk srca, koja u međuvremenu postaje standard u dijagnostici i lečenju srčanih bolesti. Bio je prvi lekar koji je uradio ehokardiografski pregled srca i godinama tokom osamdesetih godina prošlog veka jedini radio ultrazvučne preglede srca.

  • Sama slika koja je pred nama ukazuje da je Bata bio boem i jedan gradski šarmantan čovek, a uz to jedan odličan lekar. Blisko je sarađivao i sa svim našim velikanima dr krlom, dr Balinovcem, dr Ćamijem, ali i sa mnom i mlađim generacijama. Mi smo bili jedna porodica, radila sam 30 godina sa dr Batom i mogu da kažem da je bio učitelj, a ja sam prve ultrazvučne preglede počela da radim sa dr Batom Kovačevićem. U toj tehnici bio je prvi u dijagnostici oboljenja srca u valjevskoj bolnici. Ja ću ispričati još nešto po čemu se dr Bata izdvajao, Bata je imao jednu osobinu koja ga je izdvajala od svih ostalih doktora, a to je brzina. Pored njegove stručnosti i savršenog znanja koje je posedovao tu je bila i brzina. Brzina u radu, mišljenju, u dijagnostici, u pregledima. Voleo je brze ljudi, voleo je ljudi koji su prihvatali tu njegovu brzinu – rekla je u emotivnom podsećanju dr sci. med. Marija Mirković.

U podsećanju na lik i delo dr Kovačevića, dodajemo da je najveći uzor u njemu imala ćerka dr Nataša Kovačević koja je nakon  završenog  Medicinskog fakulteta postala naša koleginica i član kolektiva Zdravtsvenog centra Valjevo, a trenutno je na specijlaizaciji iz interne medicine.

Opelo je obavljeno u 13.30 na Novom groblju gde je i sahranjem dr Prvoslav Bata Kovačević.

Svetski dan srca 2024. „Koristi srce za akciju“

Svetski dan srca, koji se obeležava svake godine 29. septembra, je globalna inicijativa posvećena podizanju svesti o kardiovaskularnom zdravlju. Glavni protagonista ove akcije je  Svetska federacije za srce i ona  ima za cilj da edukuje pojedince, zajednice, ali i vlade o važnosti zdravlja srca i prevenciji kardiovaskularnih bolesti (KVB).

Kardiovaskularne bolesti ostaju vodeći uzrok smrti širom sveta, čineći preko 20,5 miliona smrtnih slučajeva godišnje, što predstavlja skoro jednu trećinu svih globalnih smrtnih slučajeva (tvrdi Svetska zdravstvena organizacija). Od toga, 85% je posledica srčanog i moždanog udara. Uprkos napretku medicinske tehnologije, bolesti srca i dalje predstavljaju značajnu pretnju po zdravlje, posebno u zemljama sa niskim i srednjim prihodima, gde se javlja preko 75% smrtnih slučajeva od KVB.  Upravo zbog toga je novi trogodišnja kampanja koja ima za cilj da motiviše svaku zemlju da razvije ili podrži nacionalni plan za kardiovaskularne bolesti.

Tema ovogodišnjeg Svetskog dana srca 2024. je „Koristi srce za akciju“ , fokusirajući se na podsticanje proaktivnih koraka za poboljšanje zdravlja srca širom sveta. Ovogodišnja kampanja ima za cilj:

  • Osnažite pojedince da se bolje brinu o zdravlju svog srca.
  • Pozovite lidere lokalne ili globalne da daju prioritet kardiovaskularnom zdravlju i da ga shvate ozbiljno.
  • Inspirišite nacije da kreiraju ili podrže nacionalne planove za kardiovaskularno zdravlje.
  • Uključite zdravstvene radnike, pacijente i širu javnost da pokrenu značajne promene.

Ključne poruke za Svetski dan srca 2024.:

Prevencija je bolja od lečenja

Prevencija ostaje kamen temeljac kardiovaskularnog zdravlja. Većina srčanih bolesti može se sprečiti jednostavnim  životnim stilom koji podrazumeva:

Uravnotežena ishrana: Dijeta koja je zdrava za srce bogata voćem, povrćem, integralnim žitaricama i nemasnim proteinima može značajno smanjiti rizik od KVB. Takođe je neophodno ograničiti prerađenu hranu, slatke napitke i proizvode sa visokim sadržajem masti.

Fizička aktivnost: Redovna vežba jača srce, snižava nivo holesterola, smanjuje krvni pritisak i pomaže u održavanju zdrave težine. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) preporučuje najmanje 150 minuta vežbanja umerenog intenziteta nedeljno.

Zabranjeno pušenje: Pušenje je vodeći faktor rizika za srčana oboljenja. Prestanak pušenja može dramatično smanjiti rizik od srčanog i moždanog udara i poboljšati ukupnu funkciju srca.

Ograničite alkohol: Prekomerna konzumacija alkohola povećava krvni pritisak i doprinosi srčanim oboljenjima. Umerenost je ključna za održavanje zdravog srca.

Važnost redovnih pregleda srca

Kada prilagpodimo svoj životni stil zdravom načinu života kontrola faktora rizika kao je  Visok krvni pritisak, visok holesterol i dijabetes mora da bude redovna. Nažalost mi smo kao zemlja prema podacima evropskog udruženja kardiologa svrstani u zemnje sa veoma visokim kardiovaskularnim rizikom i svaki moškarac posle 40-te godine života i žena posle 50-te se nalaze u visokom kardiovaskularnom riziku zato redovni zdravstveni pregledi mogu rano otkriti ova stanja, omogućavajući bolje upravljanje i prevenciju daljih komplikacija.

Praćenje krvnog pritiska: Visok krvni pritisak je jedan od najznačajnijih faktora rizika za srčana oboljenja. Redovno praćenje i upravljanje može sprečiti srčane i moždane udare.

Nivo holesterola: Visok nivo lošeg holesterola (LDL) može dovesti do nakupljanja plaka u arterijama, povećavajući rizik od srčanog udara. Jednostavni testovi krvi mogu pratiti nivoe holesterola i voditi promene u ishrani i načinu života.

Nivo šećera u krvi: Dijabetes je usko povezan sa srčanim oboljenjima, pri čemu je kod dijabetičara dva do četiri puta veća verovatnoća da će razviti srčana oboljenja. Održavanje nivoa šećera u krvi je ključno za zdravlje srca.

Uloga mentalnog zdravlja

Poslednjih godina se sve više priznaje veza između mentalnog zdravlja i zdravlja srca. Hronični stres, anksioznost i depresija mogu negativno uticati na kardiovaskularni sistem. Upravljanje stresom kroz tehnike opuštanja, fizičku aktivnost i traženje stručne pomoći kada je to neophodno je od vitalnog značaja.

Upravljanje stresom: Vežbe kao što su joga, meditacija i vežbe dubokog disanja mogu pomoći u ublažavanju stresa i smanjenju krvnog pritiska.

Ravnoteža između posla i života: Održavanje zdrave ravnoteže između posla, ličnog vremena i opuštanja ključno je za smanjenje stresa i prevenciju srčanih bolesti.

Spavanje: Loš kvalitet sna i poremećaji spavanja poput apneje u snu povezani su sa većim stopama srčanih bolesti. Težnja ka 7-8 sati kvalitetnog sna svake noći podržava opšte zdravlje srca.

Svetski dan srca 2024. služi kao podsetnik da je zdravlje srca kolektivna odgovornost. Od individualnih izbora načina života do vladinih politika, svako ima ulogu u prevenciji kardiovaskularnih bolesti. Udruživanjem i podizanjem svesti, možemo smanjiti globalni teret srčanih bolesti i obezbediti zdraviju budućnost za generacije koje dolaze.

Preventivni pregledi opravdali očekivanja

U nedelju, 15. septembra, u Zdravstvenom centru Valjevo, obavljani su besplatni preventivni pregledi za građane koji su i ovoga puta ukazali poverenje medicinskim radnicima najveće zdravstvene ustanove u Kolubarskom okrugu i proverili svoje zdravlje u velikom broju. Ove nedelje 335 građana je iskoristilo neki od ponuđenih preventivnih pregleda.

Pošto je akcenat na prevenciji, pregledi su prevashodno namenjeni ljudima koji nemaju zdravstveno osiguranje i onima koji  nisu do sada imali priliku da prekontrolišu svoje zdravstveno stanje. Osim opštih specijalističkih pregleda koje je obavilo šest timova lekara i medicinskih sestara u Domu zdravlja Valjevo i tako efikasno pregledalo 312 građana, laboratorijske analize su urađene kod 335 građana.

Građanima su ove nedelje na raspolaganju osim preventivnih opštih specijalističkih pregleda i laboratorijskih analiza u organizacionoj jedinici Doma zdravlja Valjevo, na raspolaganju bili u organizacionoj jedinici Opšte bolnice Valjevo sledeći pregledi: ultrazvučni pregled štitaste žlezde i pregled specijaliste endokrinologa i endokrinog hirurga. Ultrazvučni pregled štitaste žlezde su urađeni prema indikacijama kod 295 građana. Specijalista endokrinolog je pregledala 105, a na dalje lečenje i posmatranje kod endokrinog hirurga je upućeno 25 osoba.

Akcenat Ministarstva zdravlja je na prevenciji i ranom otkrivanju oboljenja, a prema najavama u narednim vikendima se mogu očekivati dijagnostički radiološki pregledi skenerom i magnetnom rezonancom, a sve u cilju smanjenja lista čekanja u ustanovama gde postoje.

Izrada web sajta Cyber Team