Zdravstveni centar Valjevo

Zdravstveni centar Valjevo danas

Zdravstveni centar Valjevo formiran je 2. juna 2023. godine, spajanjem jedinica  primarne i sekundarne zdravstvene zaštite. Spajanjem svih kapaciteta, Doma zdravlja Valjevo i Opšte bolnice Valjevo, pod isti krov, formiran je Zdravstveni centar, savremena medicinska ustanova koja pruža usluge građanima Kolubarskog okruga sa oko 200.000 stanovnika. Dom zdravlja Valjevo i Opšta bolnica Valjevo funkcionišu po svim standardima moderne medicinske prakse.

Dom zdravlja Valjevo postoji 70 godina i danas je savremeno organizovana ustanova primarne zdravstvene zaštite, koja građanima obezbeđuje dostupne i kvalitetne medicinske usluge. U nedavno rekonstruisanom objektu, raspolaže adekvatnom opremom, ima stručan i obučen kadar, akreditovana je ustanova. Aktivnosti Doma zdravlja Valjevo su usmerene na promociju zdravlja i prevenciju bolesti, unapređenje kvaliteta zdravstvenih usluga, kontinuiranu medicinsku edukaciju, nabavku savremene opreme, jačanje postojećih i ostvarivanje novih partnerstava sa svim segmentima društva koji mogu imati uticaj na zdravlje.

U Opštoj bolnici Valjevo se pruža najveći broj dijagnostičkih usluga, opremljena je sa dve magnetne rezonance, dva savremena skenera, digitalnim mamografom, digitalnim rentgenima, kolor-dopler ultrazvučnim aparatima, aparatima za endoskopsku dijagnostiku i intervencije itd. Poseduje savremeno opremljeni centar za dijalizu, biohemijsku, mikrobiološku, transfuziološku, patološko-anatomsku  i imunohistohemijsku laboratoriju. Krajem 2010. godine, u valjevskoj Bolnici je otvorena savremena angiosala, sa pejsmejker centrom. Deceniju ipo kasnije imamo dve nove angio sale i mlad tim interventnih kardiologa koji ima hilčjade spašenih života i po broju procedura su na četvrtom mestu u Srbiji. Od 2012. godine kao Odsek počela je sa radom laboratorija, tada najmlađeg Centra za biomedicinski potpomognutu oplodnju u sistemu državne zdravstvene zaštite i prva takva na sekundarnom nivou pri Opštoj bolnici. U julu 2012. godine Zdravstveni centar Valjevo je dobio saglasnost Ministarstva zdravlja Republike Srbije za realizaciju programa vantelesne oplodnje, a prve procedure su urađene u decembru 2012. Godine, kada je sa radom počela laboratorija IVF Odseka. Tako je formiran Centar za vantelesnu oplodnju, a pacijentkinje, prema prioritetima, u Valjevo upućuje Republički fond za zdravstveno osiguranje Srbije.

Do sada je rođeno 621 beba nastalih u procesima u Odseku za BMPO Zdravstvenog centra Valjevo.

Valjevska bolnica ima 8 operacionih sala u Operacionom bloku, dve hirurške sale za hitna stanja u Urgentnom centru i jednu salu za „carske rezove“ na Odeljenju ginekologije i akušerstva. U oblasti hirurgije izdvaja se laparoskopska hirurgija, zastupljena u opštoj hirurgiji, ginekologiji, ortopediji, ORL, urologiji. Teži se ka osavremenjavanju, usvajanju novih procedura i osvajanju robotske tehnologije kao hirurgije budućnosti. Zahvaljujući širokom spektru usluga, u Bolnici Valjevo dijagnostiku i lečenje traže i građani van područja Kolubarskog okruga, a izdvajaju se laparoskopske ginekološke operacije, hirurgija žučne kese i štitaste žlezde, usluge iz oblasti operativne ortopedije-kuk i koleno, kao i pregledi na skeneru i magnetnoj rezonanci, zatim Angiosali, kao i uslugama vantelesne oplodnje.

Praćenje novih trendova, stručno usavršavanje kadra, usvajanje novih djagnostičkih, terapijskih i hirurških metoda uslov su razvoja svake savremene medicinske ustanove, pa i Zdravstvenog centra Valjevo

Primena informacionih tehnologija učinila je rad efikasnijim, počev od unosa podataka i praćenja pacijenata, preko kvalitetnijeg izveštavanja prema referentnim ustanovama, do bržeg kontakta sa konsultantima u zemlji i svetu. Putem video konferencijske veze organizuju se predavanja, kao i stručna usavršavanja direktnim praćenjem operacija u hirurškim salama, uz komunikaciju slušalaca i lekara u sali. Edukativni centar poseduje tehnički opremljenu salu za realizaciju takvih programa, a bavi se i izdavačkom delatnošću, objavljen je niz stručnih publikacija i priručnika. Zdravstveni centar Valjevo je nastavna  baza srednje Medicinske škole u Valjevu. . U toku je projekat rekonstrukcije i dogradnje Opšte bolnice u Valjevu, završena je izrada tenderske dokumentacije i odmah nakon toga možemo da očekujemo i raspisivanje poziva za izbor izvođača. To zahteva neko vreme, ali radovi svakako počinju i na korak smo od najavljene rekonstrukcije i cilja – najsavremenije zdravstvene ustanove u Kolubarskom okrugu.

Bolnica Valjevo učestvovala je u brojnim projektima u okviru kojih je obezbeđen značajan broj medicinskih aparata, građevinski radovi, kao i stručno usavršavanje zaposlenih. Svakako se izdvaja učešće u projektu Ministarstva zdravlja Srbije, finansiranog kreditom Svetske banke „Razvoj zdravstva Srbije“, u okviru koga je uz savremenu medicinsku opremu i opremu za IT, završena, samodoprinosom građana Valjeva započeta, izgradnja novog objekta

Bolnica Valjevo ima 1574 zaposlenih, od čega je 305 lekara, 12 stručnih saradnika, 7 farmaceuta i 883 medicinskih sestara i tehničara. U ovom trenutku ima osam doktora nauka, 6 magistara, 10 primarijusa i  38 subspecijalista. U ovom trenutku sve medicinske službe funkcionišu uz podršku 316 administrativnih i pomoćno tehničkih radnika zdravstvenog centra Valjevo. Bolnica raspolaže sa 652 postelje i 35 neonatoloških smeštaja. Prosečna dužina hospitalizacije je 7,5 dana.

Valjevska bolnica je osnovana 1867. godine. U vreme Prvog svetskog rata 1914 – 15. godine, postala je simbol medicinske požrtvovanosti i humanosti – u okruženju velikih bitaka čitav grad postao je bolnica i tako se zauvek upisao u istoriju srpskog naroda. Držeći se izreke da „zdravlje nije sve, a bez zdravlja sve je ništa“, zaposleni u valjevskoj Bolnici nastavili su da grade i razvijaju ovu ustanovu, baš kao što su to činile generacije njihovih prethodnika tokom skoro jednog i po veka, sve u cilju očuvanja zdravlja i kvalitetnijeg života svih žitelja Kolubarskog okruga.