U organizaciji Udruženja endoskopskih hirurga Srbije(UEHS) i Hirurške klinike Zdravstvenog centra Valjevo, a u saradnji sa Ministarstvom zdravlja Republike Srbije i pokroviteljstvom grada Valjeva, poslednje nedelje novembra Valjevo i Divčibare će biti centar hirurgije u zemlji, kao organizatori i domaćini prve „Nedelje minimalno invazivne hirurgije u Srbiji“. Poslednja nedelja novembra od 25. 11.2024. do 29.11.2024., obuhvata niz aktivnosti u „ Nedelji minimalno invazivne hirurgije u Srbiji“:
- Uživo operacije iz OP bloka Hirurške klinike ZC Valjevo i editovani video operacija iz oblasti kolorektalne, barijatrijske i hirurgije kila biće emitovani preko You tube kanala u danima 25,26 i 27. novembra.
- Dana 28. novembra, 2024. godine na Divčibarama, u hotelu „Crni vrh“ sa početkom u 09.30hodržava se Simpozijum MIH„Ubrzanje“ sa eminentnim stranim i domaćim predavačima.
- Dana 29. novembra 2024. godinetakođe na Divčibarama, u hotelu „Crni vrh“ sa početkom u 09.30h počinje Prikaz – slobodne teme – operacije MIH iz regionalnih ustanova Republike Srbije.
Nedelja minimalno invazivne hirurgije u Srbiji – Preuzmite PDF program
Predsednik Udruženja endoskopskih hirurga Srbije (UEHS) doc. dr Danijel Galun, zajedno sa president-elect doc. dr Miljanom Ćeranićem i članovima doc. dr Dejanom Veličkovićem, dr Bojanom Jovanovićem, dr Nebojšom Stojakovićem i sekretarom UEHS ass. dr Srđanom Mijatovićem upustili su se u misiju UEHS radi boljeg povezivanja i organizacija profesionalaca koji slično misle i dele isti sistem naučnih i stručnih vrednosti, zatim kvalitetniji pristup novim saznanjima i iskustvima iz oblasti minimalno invazivne / endoskopske hirurgije radi poboljšanja edukacije kako mlađih, tako i iskusnih hirurga, što rezultira širom popularizacija minimalno-invazivne hirurgije kroz savremena sredstva komunikacije i unapređenjenu saradnju sa inostranim udruženjima (region, EAES)
Kada je dr Jordan Lazarević 2003. godine po prvi put u zemlji u Zdravstvenom centru Valjevo izveo kolektomiju (prva operacija debelog creva) tada je valjevska hirurgija uspešno pridružena velikoj porodici srpske minimalno invazivne hirurgije. Danas operacije koje se standardizovano rade su dominantne u kolorektalnoj hirurgiji, zatim hepatobilijarnoj i hirurgiji gornjeg digestivnog trakta. Zatim slede hirurgija kila, kao i svakodnevna urgentna stanja. Brojke koje su urađene u valjevskoj hirurgiji etablirale su valjevske hirurge u „Lapserb“ program. Nakon KBC “Dragiša Mišović“, u valjevskom Zdravstvenom centru, dr Nebojša Stojaković je uspešno izveo radikalnu resekciju glave pankreasa, izuzetno kompleksan operativni poduhvat koji se do sada radio u tercijarnim kliničkim centrima, kojima valjevska hirurgija odavno parira u čemu su i brojni gostujući profesori saglasni. Podsećamo da je 2018. godine u tada Opštoj bolnici Valjevo održana povodom sprovođenja projekta „LAPSERB“, održana je instruktorska radionica u novembru 2018. godine, sa idejom razvoja laparoskopskog pristupa kolorektalonoj hirurgiji i standardizaciji tih procedura u našoj ustanovi. Projekat je startovao u aprilu 2018. godine kada su Ministar zdravlja ass. dr Zlatibor Lončar i prof. dr Amjad Parvaiz, potpisali sporazum o saradnji. Pozivu za napredovanje u laparoskopskoj hirurgiji odazvali su se i valjevski hirurzi, te su težili svakoga dana biti sve bolji i bolji kako bi postigli standard koji je blizak profesoru Amdžadu Pervajzu što je rezultiralo uspešnim vorkšopom održanim u valjevskoj bolnici 2018. godine. U „Nedelji minimalno invazivne hirurgije u Srbiji“ u novembru na Divčibarama, jedan od brojnih eminentnih stručnjaka kao predavač biće ponovo i prof. dr Amjad Parvaiz.
Valjevska bolnica je svojom slavnom istorijom upisana u temelje razvoja srpske medicine, a uvek je vredno pomene i podsećanja da je još 7. aprila 1928. godine, dr Jovan Mijušković, poznat kao prvi doktor koji je uspešno izveo operaciju na otvorenom srcu. Pacijent dr Mijuškovića bio je dečak – čobanin od samo 15 godina koji je nesrećnim okolnostima ranjen revolverskim projektilom i čiji život je već maltene bio otpisan jer medicina u našoj zemlji u to vreme nije imala rešenje za takvu komplikaciju. Ipak, tada na scenu stupa hrabri i neprikosnoveni dr Jovan Mijušković koji od tog trenutka podiže srpsku medicinu na jedan novi nivo, upravo iz valjevske bolnice. Tom prilikom dr Mijušković beleži: „Operacija je završena sa uspehom. Ja sam zadovoljan. Mislim da je ovo prvi uspeli slučaj na srcu u našoj državi. Operaciju sam vršio pod vrlo teškim okolnostima, Uspeh pripisujem i brzini sa kojom sam završio celu operaciju, koja nije trajala više od 35 minuta, a i lokalnoj anesteziji koju je ovaj dečko hrabro izdržao ”.